Seminar L: Fordybelsesworkshops på Technical Sciences
Til dette seminar bliver I fordelt på de respektive workshops. Vi sender et link ud til jer, som I kan prioritere på i den første uge efter sommerferien.
I skal møde frem til jeres respektive workshops på det mødested, der kommer til at stå under hver workshop.
Workshop 1: Solceller som fornybar energikilde(Nanoscience) v/Line Mørkholt Lund, Institut for Kemi, Besøgsservice INANO
Lys-sensoren er en type solcelle, som er baseret på planters fotosyntese og måske kan fungere som et billigt og mere fleksibelt alternativ til traditionelle Si-baserede solceller. I øvelsen bygger eleverne selv solceller ved hjælp af dagligdags materialer som termoglas, grafit, bærsaft og TiO2-nanopartikler, som bruges som hvidt farvestof i en lang række kommercielle produkter. Herefter testes og evt. karakteriseres solcellerne.
Der opnås viden om solceller som fornybar energikilde, halvledere, eksitation af elektroner, elektrondonor/acceptor, elektriske kredsløb.
Max deltagerantal: 20
Mødested: Aarhus Universitet, Nanoscience, Gustav Wieds vej 14, Bygning 1593, lokale 120
Workshop 2 afholdes ikke.
Workshop 3: 3D print fremtiden (Tech) v/Hans Jørgen Hansen
3D print er en måde at spare ressourcer og optimere konstruktioner på. Ved at bruge andre / nye materialer er det yderligere muligt at lave konstruktioner som man fx. ikke kan lave med traditionelle produktionsmetoder.
3D-print er en voksende del af fremtidens produktion, hvor digitale idéer hurtigt kan omsættes til virkelige objekter. Ved at bygge objekter lag for lag kan man skabe former og strukturer, som ikke kan fremstilles med traditionelle produktionsmetoder.
I denne workshop får I en bred introduktion til 3D-print som teknologi, materialer og designprincipper. Herefter skal I omsætte teorien til praksis ved selv at designe og printe et projekt, som til sidst testes og vurderes.
Max deltagerantal: 30
Mødested: Aarhus Universitet, Katrinebjergvej 89g , 8200 Aarhus, Bygning 5790, lokale 115
Formål:
Seminar L: Fordybelsesworkshops på Technical Sciences har blandt andet til formål at give konkrete indblik i de tekniske videnskabers discipliner med afsæt i konkrete cases og herunder at vise nogle af de konkrete metoder, som de forskellige discipliner bringer i anvendelse.
Generelt om fordybelsesseminarerne:
Fordybelsesseminarerne er struktureret således, at der er 9 seminarer, som I skal vælge 3 af. Der vil være et fordybelsesseminar på Natural Scicences, Technical Sciences og Health (Sundhedsvidenskab). Både VIA University College, Humaniora (Arts) og Erhvervs- og samfundsvidenskab udbyder to fordybelsesseminarer - ét hver i henholdsvis Aarhus og Herning.
Vi anbefaler meget, at I ikke lader geografi, men interesse afgøre jeres valg mellem de forskellige muligheder.
Som udgangspunkt skal I vælge 3 ud af de 9 seminarer, men når vi har set fordelingen, vil der være god mulighed for, at I kan vælge flere seminarer ved at skrive til info@atumidt.dk.
-
Antal deltagere65
-
AnsvarligAA
-
TypeObligatorisk
Find us on Facebook
Join our network